HDD – tańszy, więcej miejsca, ale mniej trwały i wolniejszy
Dysk HDD (hard disc drive) opiera działanie na ruchomych talerzach magnetycznych, na których zapisujesz dane. HDD oferują bardzo dużą pamięć i w porównaniu do dysków SSD są tańsze.
Mogą być dwukrotnie tańsze niż SSD i wciąż oferują więcej pamięci! Sprawdzają się świetnie w komputerach stacjonarnych, kiedy leżą w jednym miejscu. Ponieważ posiadają ruchome elementy (talerze magnetyczne), dyski HDD szybciej się zużywają, przez co są mniej trwałe.
W przypadku upadku (lub jakiegokolwiek uszkodzenia mechnicznego) laptopa z takim dyskiem, może dojść do przemieszczenia talerzy, co często skutkuje utratą danych.
SSD – szybkość i trwałość kosztem pojemności
Jeśli stawiasz na trwałość, dobrym rozwiązaniem będzie dysk SSD (solid state drives). Działają na nieruchomej pamięci flash, gdzie dane przechowywane są w komórkach. Są znacznie droższe od dysków HDD i oferują mniej pamięci, jednak ze względu na brak elementów ruchomych, są znacznie trwalsze.
Działają również dużo szybciej – komputer z zainstalowanym systemem Windows na dysku HDD włącza się w kilka sekund!
Idealnie sprawdzą się przy komputerach przenośnych, gdzie ryzyko zniszczenie danych w razie upadku jest mniejsze. Ponad to, ze względu na swoją trwałość, dysk SSD posłuży znacznie dłużej.
- Niestety wciąż podstawowym kryterium wyboru dysku jest cena – zaznacza specjalista pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG Arkadiusz Zakrzewski – Dyski HDD są dużo tańsze. Są również dużo bardziej pojemne. Jednakże, jeżeli stawiamy na jakość, wytrzymałość i szybkość działania – bez wahania powinniśmy wybrać komputer z dyskiem SSD. W przypadku maszyn stacjonarnych warto również rozważyć rozwiązanie podwójne i korzystać z dwóch rozwiązań – system i kluczowe aplikacje instalować na dysku SSD, a pliki takie jak wideo, muzyka, dokumenty przechowywać na dysku HDD.
Źródło: www.trybawaryjny.pl