Fałszywe maile
Przede wszystkim nie otwierać każdego maila który ląduje w naszej skrzynce. Jeżeli dostajemy informację o wygranej w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału, to coś musi być nie tak. Podobnie jest z superofertami. W większości przypadków link podany w treści przenosi na zainfekowaną stronę, która pozyskuje nasze dane. A za kilka dni okazuje się, że z konta zniknęły pieniądze...
Nie otwieramy i nie klikamy również w żadne załączniki.
Jak nie dać się nabrać?
Jak przeciwdziałać tego typu zdarzeniom? Nie klikać w linki przychodzące mailem (szczególnie te wymagające podania hasła do bankowości online), a z bankiem kontaktować się przez formularz kontaktowy lub telefonicznie.
Ani Bank, ani sklep, ani serwis aukcyjny nigdy nie poprosi nas o przesłanie hasła e-mailem.
Zakupy w sieci
Polacy coraz chętniej kupują w sieci – i wygodniej, i szybciej, i niejednokrotnie taniej niż w sklepach stacjonarnych. Jednak wraz z rozwojem e-zakupów zwiększa się również ilość wyłudzeń online. Wielu hakerów tworzy witryny podszywające się pod strony znanych sklepów, gdzie królują wyjątkowe okazje – markowe rzeczy można mieć nawet kilkadziesiąt procent taniej! Dużo osób daje się skusić, kupuje, płaci, ale nigdy nie otrzymuje towaru.
Jak się chronić przed kradzieżą?
-Również i tu obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – ostrzega Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pmocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG - Za darmo nikt nam nie da, więc my nie dajmy się nabrać. Korzystajmy ze sprawdzonych stron, sklepów o dobrej renomie w sieci, używających bezpiecznych płatności (np. PayPal, DotPay). Postarajmy się również o wirtualną kartę płatniczą w banku. Służy ona do wykonywania transakcji online, a wydać można tylko tyle ile wcześniej na nią przelejemy.
Bezpieczne zakupy online – 6 podstawowych zasad
- Nie ufamy wiadomościom pochodzącym z nieznanych źródeł, zawierającymi linki lub pliki.
- Nie łakomimy się na wyjątkowe okazje w niesprawdzonych sklepach (zwłaszcza gdy nie ma numeru NIP, adresu, wszystkich danych kontaktowych, w tym telefonu).
- Korzystamy z bezpiecznych płatności przy zakupach online.
- Zapewniamy dodatkową ochronę instalując dobry program antywirusowy.
- Kupujemy w sprawdzonych, znanych e-sklepach, mających dobre opinie w sieci.
- Sprawdzamy czy w pasku adresu widnieje https:// - czyli znak, że strona jest bezpieczna.