Dysk SSD czy HDD – który wybrać?
Dyski SSD i HDD służą do zapisywania i odczytywania danych. Pełnią te same funkcje, ale różnią się parametrami, przez co użytkownicy mają problem stwierdzić, który będzie dla Nich najlepszych. Specjaliści pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG przygotowali krótki poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiedni dysk.
2015-09-28, 11:33

HDD – tańszy, więcej miejsca, ale mniej trwały i wolniejszy 

Dysk HDD (hard disc drive) opiera działanie na ruchomych talerzach magnetycznych, na których zapisujesz dane. HDD oferują bardzo dużą pamięć i w porównaniu do dysków SSD są tańsze. 

Mogą być dwukrotnie tańsze niż SSD i wciąż oferują więcej pamięci! Sprawdzają się świetnie w komputerach stacjonarnych, kiedy leżą w jednym miejscu. Ponieważ posiadają ruchome elementy (talerze magnetyczne), dyski HDD szybciej się zużywają, przez co są mniej trwałe. 

W przypadku upadku (lub jakiegokolwiek uszkodzenia mechnicznego) laptopa z takim dyskiem, może dojść do przemieszczenia talerzy, co często skutkuje utratą danych. 

SSD – szybkość i trwałość kosztem pojemności 

Jeśli stawiasz na trwałość, dobrym rozwiązaniem będzie dysk SSD (solid state drives). Działają na nieruchomej pamięci flash, gdzie dane przechowywane są w komórkach. Są znacznie droższe od dysków HDD i oferują mniej pamięci, jednak ze względu na brak elementów ruchomych, są znacznie trwalsze. 

Działają również dużo szybciej – komputer z zainstalowanym systemem Windows na dysku HDD włącza się w kilka sekund! 

 Idealnie sprawdzą się przy komputerach przenośnych, gdzie ryzyko zniszczenie danych w razie upadku jest mniejsze. Ponad to, ze względu na swoją trwałość, dysk SSD posłuży znacznie dłużej. 

- Niestety wciąż podstawowym kryterium wyboru dysku jest cena – zaznacza specjalista pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG Arkadiusz Zakrzewski – Dyski HDD są dużo tańsze. Są również dużo bardziej pojemne. Jednakże, jeżeli stawiamy na jakość, wytrzymałość i szybkość działania – bez wahania powinniśmy wybrać komputer z dyskiem SSD. W przypadku maszyn stacjonarnych warto również rozważyć rozwiązanie podwójne i korzystać z dwóch rozwiązań – system i kluczowe aplikacje instalować na dysku SSD, a pliki takie jak wideo, muzyka, dokumenty przechowywać na dysku HDD.

 

Źródło: www.trybawaryjny.pl

KONTAKT / AUTOR
Radek Klimek
PR Manager
AVG
602 153 012
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.