2 proste sposoby na zabezpieczenie domowej sieci Wi-Fi
Kiedy na biurku pojawia się nowy router, większości osób wydaje się, że konfiguracja sieci jest już zakończona. Niestety, nawet po wizycie montera konieczne jest samodzielne wprowadzenie zmian zwiększających jej bezpieczeństwo.
2016-05-04, 12:09

Domyślnie nie znaczy dobrze

W większości przypadków taki router działa na ustawieniach domyślnych. Hasło do niego można poznać w kilka sekund, bo... jest takie samo dla wszystkich routerów! Pierwszym krokiem jest więc jego zmiana w panelu zarządzania (strona 192.168.0.1).

Również w panelu zarządzania są informacje o szyfrowaniu połączenia. Używane standardy to WEP, WPA oraz WPA2 (ten ostatni jest najlepszy, warto go ustawić). Bezpieczeństwo zwiększy również instalacja firewalla (zapory ogniowej) broniącej dostępu z zewnątrz.

Niespodziewani goście...

Te dwie zmiany to absolutne podstawy domowego bezpieczeństwa, które każdy powinien wykonać zanim zacznie korzystać z sieci. To jednak nie koniec niespodzianek w domowym WiFi. Niektóre firmy umożliwiają podłączanie się innych użytkowników w ramach otwartego dostępu. W efekcie może się okazać, że ktoś inny również korzysta z naszego łącza... Informacje o polityce w tym zakresie będą zawarte w umowie z providerem.

„Zabezpieczenie sieci domowej to kilka prostych czynności, które zagwarantują nam spokój i bezpieczeństwo” - mówi Arkadiusz Zakrzewski, dyrektor pomocy technicznej AVG w Polsce. „Warto wykonać je od razu po instalacji routera by uniknąć włamań i kradzieży poufnych danych”.

KONTAKT / AUTOR
Radek Klimek
PR Manager
AVG
602 153 012
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy