Świąteczne zakupy w sieci – 6 zasad, o których warto pamiętać
O bezpieczeństwie internetowych transakcji napisano już całe tomy. Mimo to wciąż wielu internautów łapie się na proste chwyty jakie stosują hakerzy. Nierzadko jest to zwykła niefrasobliwość, która może drogo kosztować. Jak uniknąć pułapek w sieci?
2015-12-11, 14:12

Fałszywe maile

Przede wszystkim nie otwierać każdego maila który ląduje w naszej skrzynce. Jeżeli dostajemy informację o wygranej w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału, to coś musi być nie tak. Podobnie jest z superofertami.  W większości przypadków link podany w treści przenosi na zainfekowaną stronę, która pozyskuje nasze dane. A za kilka dni okazuje się, że z konta zniknęły pieniądze...

Nie otwieramy i  nie klikamy również w żadne załączniki.

Jak nie dać się nabrać?

Jak przeciwdziałać tego typu zdarzeniom? Nie klikać w linki przychodzące mailem (szczególnie te wymagające podania hasła do bankowości online), a z bankiem kontaktować się przez formularz kontaktowy lub telefonicznie.

Ani Bank, ani sklep, ani serwis aukcyjny nigdy nie poprosi nas o przesłanie hasła e-mailem.

Zakupy w sieci

Polacy coraz chętniej kupują w sieci – i wygodniej, i szybciej, i niejednokrotnie taniej niż w sklepach stacjonarnych. Jednak wraz z rozwojem e-zakupów zwiększa się również ilość wyłudzeń online. Wielu hakerów tworzy witryny podszywające się pod strony znanych sklepów, gdzie królują wyjątkowe okazje – markowe rzeczy można mieć nawet kilkadziesiąt procent taniej! Dużo osób daje się skusić, kupuje, płaci, ale nigdy nie otrzymuje towaru.

Jak się chronić przed kradzieżą?

-Również i tu obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – ostrzega Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pmocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG - Za darmo nikt nam nie da, więc my nie dajmy się nabrać. Korzystajmy ze sprawdzonych stron, sklepów o dobrej renomie w sieci, używających bezpiecznych płatności (np. PayPal, DotPay). Postarajmy się również o wirtualną kartę płatniczą w banku. Służy ona do wykonywania transakcji online, a wydać można tylko tyle ile wcześniej na nią przelejemy.

Bezpieczne zakupy online – 6 podstawowych zasad

  1. Nie ufamy wiadomościom pochodzącym z nieznanych źródeł, zawierającymi linki lub pliki.
  2. Nie łakomimy się na wyjątkowe okazje w niesprawdzonych sklepach (zwłaszcza gdy nie ma numeru NIP, adresu, wszystkich danych kontaktowych, w tym telefonu).
  3. Korzystamy z bezpiecznych płatności przy zakupach online.
  4. Zapewniamy dodatkową ochronę instalując dobry program antywirusowy.
  5. Kupujemy w sprawdzonych, znanych e-sklepach, mających dobre opinie w sieci.
  6. Sprawdzamy czy w pasku adresu widnieje https:// - czyli znak, że strona jest bezpieczna.
KONTAKT / AUTOR
Radek Klimek
PR Manager
AVG
602 153 012
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy